Göğüs Büyütme Ameliyatı

Ameliyat olma kararınızla birlikte yaptığınız başvuruda, göğüsleriniz detaylı olarak muayene edilir. Muayene sırasında göğüslerin durumu değerlendirilir. Göğüslerin mevcut büyüklüğü, sarkma olup olmadığı, ne ölçüde diri olduğu, gevşeme, sönme, yumuşama gibi deformasyonlar olup olmadığı tesbit edilir. İleride çocuk sahibi olmayı düşünüp düşünmediğiniz dikkate alınır. Göğüslerinizin olmasını istediğiniz büyüklüğüne göre uygun silikon ölçüsü ve modeli belirlenir. Sarkıklık varsa ayrıca göğüs dikleştirme ameliyatı da planlamaya dahil edilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi

göğüs büyütme ameliyatı öncesi hazırlıkGöğüs büyütme ameliyatı öncesi herhangi rahatsızlığınız olursa mutlaka bilgilendirin. Ameliyat sırasında fazla kanama olmaması için bir hafta öncesinde aspirin veya aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlardan içmemiş olmanız gerekir. Ameliyatınızın adet günlerine gelmemesine dikkat edin. Ameliyat, koltuk altından girilerek yapılacaksa, ameliyattan 4-5 gün önce koltuk altınıza epilasyon uygulayın. Dilerseniz ameliyat öncesi hastalar için kliniğimizdeki ücretsiz lazer epilasyon hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ameliyat günü ameliyat saatinden en az 6 öncesinden itibaren aç ve susuz kalmanız gerekir. Ameliyattan birkaç saat önce hastaneye gelmeniz gerekir. Hastanede kan testleri yapılacak, genel sağlık durumunuz değerlendirilecek, ameliyata engel sağlık probleminiz olup olmadığı araştırılacaktır. Son olarak anestezi uzmanı muayene edip, ameliyata onay verdikten sonra ameliyata alınacaksınız.

Ameliyat

Göğüs büyütme ameliyatı, uygun donanımlı bir hastanede genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi uygulanan tekniğe göre değişir. Koltukaltı tekniği 30-40 dakika sürer, diğer teknikler yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Aynı zamanda dikleştirme ameliyatı da uygulanacaksa 3 saate kadar uzayabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

göğüs büyütme ameliyatı sonrasıAmeliyat bitiminden yaklaşık yarım saat sonra odanıza alınırsınız. Birkaç saat içinde ameliyatın sersemliğini üzerinizden atarsınız. Bu andan itibaren ayaklanabilirsiniz. Ayaklandıktan sonra sürekli yatak istirahatine ihtiyacınız olmayacak. Ameliyat sonrası ağrı olması normaldir, ancak hissedeceğiniz ağrı, sizi rahatsız edecek derecede olmayacak. Kendinizi iyi hissederseniz, gücünüz, kuvvetiniz yerindeyse dilerseniz aynı gün evinize dönebilirsiniz. İstirahat etmek isterseniz ertesi sabah evinize dönebilirsiniz. Göğüs büyütme estetiği sonrası, memelerinizi hiçbir bolluk kalmayacak şekilde saran, hafif sıkı bir sütyen kullanmanız gerekir. Kullanmanız gereken sütyenin özellikleri ve kullanım şekli size anlatılacaktır.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası iyileşme dönemi

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası 3. günden itibaren ılık duş alabilirsiniz. Fazla ağrınız olmayacağı için iyileşme dönemini ayakta atlatacaksınız, bu nedenle kendinizi çalışabilecek kadar iyi hissettiğiniz anda iş hayatına dönebilirsiniz. İş hayatından ayrı kalmanız çok uzun sürmez. Hareketleriniz hiç ameliyat olmamış gibi rahat olmayabilir. Zorlanma sınırına kadar olan her türlü hareketi yapabilirsiniz. Ben hareketlerinizde herhangi kısıtlama getirmiyorum, zorlandığınız anda siz kendi kendinizi kısıtlayabilirsiniz. Kısaca, zorlanma sınırları içinde her türlü hareketi yapmanız serbesttir. Ameliyatı kendi kendine eriyen gizli dikiş tekniği ile yapacağım için, derinin dışında ameliyat ipi olmayacaktır. Bu yüzden dikiş aldırma derdi yaşamayacaksınız. Ameliyattan sonraki ilk hafta göğsünüzün kenarlarında yer yer morarmalar olabilir, silikonların etrafına elinizle dokunduğunuzda ıslak süngere bastırıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bunlar yaklaşık 10 gün içinde düzelir. Ameliyattan sonra ödem oluşacağı için göğüsleriniz normale göre daha şiş olur. Ödem ilk haftadan sonra hafiflemeye başlar ve ikinci haftada göğüsleriniz halen daha gerçek şekli olmasa da normal bir görünüm kazanır.

Göğüslerinizin yeni hali nasıl olacak?

göğüs büyütme ameliyatı sonrasıÖdem, siz farkına varmadan aylar içinde azalmaya devam eder, gerçek şekli de 8-10 ay sonra ortaya çıkar. Ameliyattan sonra silikonları vücudunuzda bir fazlalıkmış gibi hissedebilirsiniz. 1-2 aylık alışma döneminden sonra artık silikonların varlığını hissetmezsiniz, onları artık vücudunuzun bir parçasıymış gibi algılarsınız. Göğüs büyütme estetiği olduktan sonra 2. haftada yapılacak kontrolde masaj programı başlanır. Nasıl masaj yapacağınızı uygulamalı olarak size göstereceğim. Daha sonra 4. hafta, 2. ay, 3. 12. ay da kontrollere çağıracağım. Herhangi bir problem gelişmemesi için kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmanızda yarar vardır.

Kaynaklar:
Effect of breast augmentation mammoplasty on self-esteem and sexuality
Complications, reoperations, and revisions in breast augmentation