İdeal Göğüs Ölçüleri

Her kadının fiziki yapısı birbirinden farklı olduğu için, göğüs ölçüleri ve şekli bu farklılıktan etkileniyor. Göğüs ölçüleri ve şekli ırktan ırka da büyük farklılık gösteriyor. Ölçülerin her kadında farklı olması, aslında normal, çok da önemli olmayan bir konudur. Burada asıl önemli olan, bizi ilgilendiren göğüslerin büyüklüğünün kadının vücudu üzerinde nasıl durduğudur.

ideal göğüs ölçüleriGöğüs ölçüleri birçok bayan tarafından sütyen bedeni ölçüleri ile ifade ediliyor. Sütyen bedeni ölçüsü, meme ucu hizasında sırt çevresinin cm cinsinden uzunluğudur. Küçük göğsü olup da sırt çapı geniş olan bir bayanla, büyük göğsü olup sırt çapı dar olan bir bayanın sütyen bedeni ölçüleri aynı olabilir. Göğüs büyüklüğü, cup size olarak daha doğruya yakın olarak ifade edilir. Cup size, meme ucu hizasındaki sırt çevresinin uzunluğu ile göğsün alt kenarında hizasındaki sırt çevresi arasındaki farka göre ölçeklendirilir. Bu ölçeklendirmeye göre göğüs büyüklükleri A cup, B cup, C cup şeklinde tanımlanır. Ancak çok sağlıklı bir değerlendirme sayılmaz. Minyon yapılı bayanlarda B cup normal görünebilirken, iri yapılı bayanlarda C cup bile küçük görünebilir. Bu nedenle göğüs ölçülerini tarif ederken sayılardan ve harflerden uzak durmak daha sağlıklıdır. Buna göre:

İdeal göğüs büyüklüğü ne kadar olmalı?

ideal göğüs büyüklüğüİdeal göğüs büyüklüğü, mutlaka vücut ölçüleri ile uyum içinde olmalıdır. Göğüsler, varlığını hissettirecek kadar dolgun olmalı, doğal görünmelidir. Hiçbir zaman vücudun taşıyamayacağı kadar büyük olmamalı, vücut hatlarından dışarıya taşmamalıdır. Vücuttan taşacak kadar büyük olduğunda doğallıktan uzak olur. Diğer taraftan her ikisi, eş şekil ve büyüklüğe sahip olmalıdır. Göğsün orta kemiğinin en üst noktası ile her iki meme ucunu birleştirdiğimizde oluşan üçgenin her bir kenarının birbirine eşit olması gerekir. Bu kriterlere uygun olanlar ideal şekil ve büyüklüğe sahiptir.

Göğüs büyütme ameliyatında hedef, bu tanımlamaya uygun, ideal ölçülerde mükemmel sonucu yakalamaktır.

Kaynaklar:
Plastic surgery application in artistic studies of breast cosmetic
Body image concerns of breast augmentation patients