Randevu Hattı: (212) 351 47 00

gogus-kanseri

Göğüs büyütme ameliyatında göğüsleri büyütmek için içeriye yerleştirilen protez ya da implantlar silikondan yapılmıştır. Laboratuar koşullarında farklı yumuşaklık derecelerinde, göğüs şekli ile uyumlu olacak şekilde, en küçüğünden en büyüğüne oldukça geniş yelpazede üretilir.

Göğüs içine yerleştirilen silikon patlar mı?

Üretimi aşamasında birçok dayanıklılık ve kalite kontrol testinden geçirilir. Kesici delici alet batması, ateşli silah yaralanması dışında dışarıdan gelebilecek her türlü zarar verici etkiye karşı dayanıklıdır. Vücudunuza yerleştirildikten sonra olağan koşullar altında zarar görmezler. Gönül rahatlığıyla ve güvenle silikon meme protezi taktırabilirsiniz. Problem oluşmadığı takdirde değiştirmeye gerek yoktur, ömür boyu kalabilirler.

Silikon kansere neden olur mu?

Birçok insanın çekincesi olan kanser hastalığı ile hiçbir ilgisi yoktur. Silikon meme protezi takılan kişilerde göğüs kanseri olma riski ne kadarsa, takılmayan kişilerdeki göğüs kanseri olma riski o kadardır. Meme büyütme amacıyla silikon takılan kişiler de göğüs kanseri olabilir, ancak silikonun varlığı göğüs kanseri teşhisine engel olmaz. Yandaki resimde silikonu olan bir kişinin mamografisinde, göğüs kanserinin görüntülenerek teşhis edilebildiği görülmektedir. Basın ve medya organlarında silikonların kanser yaptığına dair yayınlanan haberler, yıllar önce kapatılan bir Fransız firmasının üretmiş olduğu ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmayan bir markaya ait silikonları konu almaktadır. FDA tarafından onaylanmış silikonların kanser yapma riski yoktur.

Göğüs büyütme için kullanılan silikon modelleri

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan silikonların birçok farklı çeşidi vardır. Şekillerine göre 2 çeşittir: Yuvarlak şekilli protezler ve damla silikon olarak bilinen düşen damla şeklindeki anatomik protezlerdir.

silikon modelleri

Damla silikon: Yandan bakıldığında üst tarafı zayıf, alt tarafı daha dolgun olarak göze çarpar. Bu tip silikonlar yerleştirildiğinde memenin alt yarısına daha dolgun bir görünüm verirler. Damla silikonlar, meme ucu kenarı kesisi ve meme alt kenarı kesisi içinden yerleştirilebilir. Koltukaltı kesisi, damla silikonları yerleştirmek için uygun bir teknik değildir.

Yuvarlak silikon: Adından da anlaşılacağı gibi yuvarlak şekilldir. Yuvarlak silikonlar, damla silikonlara göre memenin üst yarısında daha fazla dolgunluk oluşturabilecek şekle sahiptir. Yuvarlak silikonlar, meme ucu kenarı kesisi içinden, meme alt kenarı kesisi içinden ve koltukaltı kesisi içinden yerleştirilebilir.

Silikonlar, içeriğindeki maddeye göre de 2 çeşittir: Jel silikonlar ve serum fizyolojik (tuzlu su – salin) içeren protezler. Her iki modelin dış yüzü silikon ile kaplıdır, farklılık içindeki dolgu maddesinden kaynaklanır. Bir kaza sonucu silikon patlamadıkça, içindeki dolgu maddesinin ne olduğunun hiçbir önemi yoktur. Serum ile dolu silikonlar patladığında, silikonun içindeki serum sıvısı vücut tarafından emilir, gider. Jel silikon patladığında içindeki jel silikonun akmaması, dokulara bulaşmaması için daha koyu kıvamlı olarak imal edilmiştir. Kohezif jel olarak adlandırılan bu tip silikonların kıvamı daha koyu olduğu için biraz daha sert olarak hissedilir. Örneğin serum dolu silikon el ile yoklandığında hissedilemezken, kohezif jel silikonlar hissedilebilir. Hangi tip silikon olursa olsun, patlaması halinde, sağlık açısından herhangi problem oluşturmaz, ancak yenisi ile değiştirmek gerekir.

Ayrıca yüzey özelliklerine göre de düz yüzeyli ve pürtülü yüzeyli silikonlar da vardır.

OP. DR. NAZMİ BAYÇIN RANDEVU HATTI: (212) 351 47 00

nazmi-baycin

ÇALIŞMA SAATLERİ:

Hafta içi 10:00-19:00

Ccumartesi 10:00-15:00

saatleri arasında arayabilirsiniz.

 

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

This Post Has One Comment

  1. Aşkınnur

    Hocam merhabalar, bir arkadaşım sıvıdan bahsetti, hani bu şekilde değil de enjekte edilerek göğüs büyütmeden. Bu konu hakkında bana bilgi verebilir misiniz? Çünkü bu silikonlar elle cok hissediliyormuş rahatsız ediyormuş diye yorumlar okudum. Bilgi aktarırsanız sevinirim iyi akşamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir